STJECANJE HRVATSKOG DRŽAVLJANSTVA
Strani ste državljanin te Vas zanima koji su uvjeti za stjecanje hrvatskog državljanstva? Iako i ispunjavate uvjete, niste sigurni kojem tijelu morate podnijeti zahtjev za stjecanje hrvatskog državljanstva? Pitate se kako Vam u svemu tome može pomoći odvjetnik za državljanstvo? Ovim člankom saznati ćete odgovore na navedena pitanja.
Na koje se sve načine može steći hrvatsko državljanstvo?
Budući da je stjecanje hrvatskog državljanstva uređeno Zakonom o hrvatskom državljanstvu (NN 53/91), državljanstvo se može steći na 4 načina:
– podrijetlom
– rođenjem na teritoriju Republike Hrvatske
– prirođenjem
– po međunarodnim ugovorima
Pod kojim uvjetima stranac može prirođenjem steći hrvatsko državljanstvo?
Uvjete koje stranac mora ispuniti za stjecanje hrvatskog državljanstva propisane su Zakonom o hrvatskom državljanstvu u članku 8., a oni su sljedeći:
– da je navršio 18 godina života,
– da ima otpust iz stranog državljanstva ili da podnese dokaz da će otpust dobiti ako bude primljen u hrvatsko državljanstvo,
– da živi u Republici Hrvatskoj s prijavljenim boravkom 8 godina neprekidno do podnošenja zahtjeva i ima odobren status stranca na stalnom boravku,
– da poznaje hrvatski jezik i latinično pismo, hrvatsku kulturu i društveno uređenje,
– da poštuje pravni poredak Republike Hrvatske, da je podmirio dospjela javna davanja te da ne postoje sigurnosne zapreke za njegov primitak u hrvatsko državljanstvo
Na koji se način provjerava poznavanje hrvatskog jezika i latiničnog pisma, hrvatske kulture i društvenog uređenja u postupcima stjecanja hrvatskog državljanstva?
Poznavanje hrvatskog jezika i latiničnog pisma može se dokazivati primjerice, potvrdom o položenom ispitu iz poznavanja hrvatskog jezika i latiničnog pisma na visokom učilištu, srednjoškolskoj ustanovi ili ustanovi za obrazovanje odraslih koje na temelju odobrenja ministarstva nadležnog za obrazovanje izvode programe iz hrvatskog jezika, svjedodžbom o završenom osnovnom, srednjem ili visokom obrazovanju u Republici Hrvatskoj ili svjedodžbom inozemne obrazovne ustanove kojom se potvrđuje da je obrazovanje provedeno po programu na hrvatskom jeziku ili svjedodžbom o završenom tečaju najmanje B1 stupnja znanja hrvatskog jezika.
Kako se dokazuje poznavanje hrvatske kulture i društvenog uređenja?
Poznavanje hrvatske kulture i društvenog uređenja dokazuje se popunjavanjem upitnika. Taj upitnik se sastoji od 15 pitanja iz raznih područja, a određen je nasumičnim odabirom službene osobe. Smatra se da je stranac dokazao svoje poznavanje hrvatske kulture i društvenog uređenja Republike Hrvatske ukoliko je točno odgovorio na najmanje 10 pitanja iz upitnika.
S obzirom da je uvjet da je stranac punoljetan i da 8 godina žive na području Republike Hrvatske za očekivati je da će doseći određenu razinu poznavanja hrvatskog jezika, a koja bi bila dovoljna za potvrđivanje poznavanja hrvatskog jezika i latiničnog pisma.
Kome se podnosi zahtjev za stjecanje hrvatskog državljanstva?
Ukoliko stranac smatra da udovoljava uvjete koje mu je odvjetnik za državljanstvo prethodno naveo, isti će mu objasniti da mora podnijeti zahtjev za stjecanje hrvatskog državljanstva policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji, prema mjestu odobrenog privremenog odnosno stalnog boravka, odnosno ako ga nema odobrenog, podnosi zahtjev putem diplomatske misije ili konzularnog ureda Republike Hrvatske u inozemstvu.
Ako policijska uprava smatra da su ispunjeni uvjeti te joj stranac priloži dokaz o uplaćenoj upravnoj pristojbi, navedeno tijelo uručit će mu rješenje o primitku u hrvatsko državljanstvo. Dakle, danom uručenja pozitivnog rješenja stranac postaje hrvatski državljanin.
Koji su ostali načini stjecanja hrvatskog državljanstva?
Osim prirođenjem, hrvatsko državljanstvo se stječe podrijetlom te rođenjem na području Republike Hrvatske.
Dakle, podrijetlom će steći hrvatsko državljanstvo dijete:
– čija su oba roditelja u trenutku njegova rođenja hrvatski državljani,
– čiji je jedan od roditelja u trenutku rođenja djeteta hrvatski državljanin, a dijete je rođeno u RH,
– stranog državljanstva ili bez državljanstva kojeg su prema odredbama posebnog zakona posvojili hrvatski državljani.
S druge strane, stjecanje hrvatskog državljanstva rođenjem na području Republike Hrvatske prihvaćeno je samo ako je dijete rođeno ili nađeno na području Republike Hrvatske, a oba roditelja su mu nepoznata ili su nepoznata državljanstva ili bez državljanstva.
Međutim, ako se do navršene 14. godine djetetova života utvrdi da su mu oba roditelja strani državljani, djetetu će prestati hrvatsko državljanstvo.