Dvojno državljanstvo


DVOJNO DRŽAVLJANSTVO

Najprije valja istaknuti kako Republika Hrvatska dopušta svojim građanima da uz svoje hrvatsko zadrže i strano državljanstvo. Iako u Zakonu o hrvatskom državljanstvu ne postoje posebne odredbe koje to izričito reguliraju, članak 2. Zakona o hrvatskom državljanstvu navodi da građani Republike Hrvatske smiju imati dvojno državljanstvo.

Dakle „Državljanin Republike Hrvatske koji ima i strano državljanstvo, smatra se pred tijelima državne vlasti Republike Hrvatske isključivo hrvatskim državljaninom.“

 

Koji su načini stjecanja hrvatskog državljanstva?

U drugom dijelu stjecanje državljanstva, Zakon o hrvatskom državljanstvu navodi da se hrvatsko državljanstvo stječe na sljedeće načine:
- podrijetlom,
- rođenjem na teritoriju Republike Hrvatske,
- prirođenjem,
- po međunarodnim ugovorima.

 

Zakon o hrvatskom državljanstvu – Stjecanje hrvatskog državljanstva podrijetlom

Kao jednu od najvažnijih izmjena Zakona o hrvatskom državljanstvu navodimo da je prema članku 5. omogućeno stjecanje hrvatskog državljanstva podrijetlom osobama rođenim u inozemstvu, čiji je jedan od roditelja u trenutku rođenja hrvatski državljanin, jer je dobna granica za upis u hrvatski registar državljana povećana na osobe do 21 godine starosti. To istima daje priliku da se sami prijave za upis u hrvatski registar državljana ako njihovi roditelji to nisu učinili do punoljetnosti.

 

Kako podrijetlom stječe hrvatsko državljanstvo dijete?

Sukladno članku 4. podrijetlom stječe hrvatsko državljanstvo dijete na sljedeće načine:
-čija su oba roditelja u trenutku njegova rođenja hrvatski državljani,
-čiji je jedan od roditelja u trenutku rođenja djeteta hrvatski državljanin, a dijete je rođeno u Republici Hrvatskoj,
-stranog državljanstva ili bez državljanstva kojeg su prema odredbama posebnog zakona posvojili hrvatski državljani.

Ističemo da prema članku 7. hrvatsko državljanstvo stječe dijete koje je rođeno ili nađeno na području Republike Hrvatske, ako su mu oba roditelja nepoznata ili su nepoznatog državljanstva ili su bez državljanstva. U tom će slučaju djetetu prestati hrvatsko državljanstvo ako se do navršene 14. godine njegova života utvrdi da su mu oba roditelja strani državljani.

 

Zakon o hrvatskom državljanstvu – Stjecanje hrvatskog državljanstva prirođenjem

Sukladno članku 8. Zakona o hrvatskom državljanstvu, prirođenjem može steći hrvatsko državljanstvo stranac koji je podnio zahtjev za primanje u hrvatsko državljanstvo ako udovoljava ovim pretpostavkama:
-da je navršio 18 godina života,
-da ima otpust iz stranog državljanstva ili da podnese dokaz da će otpust dobiti ako bude primljen u hrvatsko državljanstvo,
-da živi u Republici Hrvatskoj s prijavljenim boravkom 8 godina neprekidno do podnošenja zahtjeva i ima odobren status stranca na stalnom boravku,
-da poznaje hrvatski jezik i latinično pismo, hrvatsku kulturu i društveno uređenje,
-da poštuje pravni poredak Republike Hrvatske, da je podmirio dospjela javna davanja te da ne postoje sigurnosne zapreke za njegov primitak u hrvatsko državljanstvo.
Valja istaknuti da osoba koja je rođena na području Republike Hrvatske i živi u Republici Hrvatskoj te ima odobren stalni boravak, može prirođenjem steći hrvatsko državljanstvo iako ne udovoljava pretpostavkama iz članka 8. stavka 1. točke 3. i 4. ovoga Zakona.

 

Kako može steći hrvatsko državljanstvo stranac koji je u braku s hrvatskim državljaninom?

Stranac koji je u braku s hrvatskim državljaninom i kojem je odobren stalni boravak i živi na području Republike Hrvatske, može prirođenjem steći hrvatsko državljanstvo iako ne udovoljava pretpostavkama iz članka 8. stavka 1. točaka 1-4. ovoga zakona.

 

Zakon o hrvatskom državljanstvu – Kako iseljenik može steći hrvatsko državljanstvo?

Važno je napomenuti da se liberalizirao postupak stjecanja hrvatskog državljanstva prirođenjem za iseljenike (osobe koje su se iselile iz Republike Hrvatske prije 8. listopada 1991. godine s namjerom da u inozemstvu stalno žive), njihove potomke i njihove bračne drugove. Oni će moći steći hrvatsko državljanstvo iako ne ispunjavaju potrebne zakonske pretpostavke, odnosno jedino trebaju da poštuju pravni poredak Republike Hrvatske, da podmire dospjela javna davanja te da ne postoje sigurnosne zapreke za njegov primitak u hrvatsko državljanstvo.

 

Kako može steći hrvatsko državljanstvo stranac čije bi primanje u hrvatsko državljanstvo predstavljalo interes za Republiku Hrvatsku?

Stranac čije bi primanje u hrvatsko državljanstvo predstavljalo interes za Republiku Hrvatsku, može prirođenjem steći hrvatsko državljanstvo iako ne udovoljava zakonskim pretpostavkama iz članka 8. stavka 1. točaka 1. -4. ovoga zakona, odnosno dovoljno je da poštuje pravni poredak Republike Hrvatske, da je podmirio dospjela javna davanja te da ne postoje sigurnosne zapreke za njegov primitak u hrvatsko državljanstvo. Na isti način će steći hrvatsko državljanstvo i bračni drug te osobe, uz uvjet da godinu dana živi u Republici Hrvatskoj s odobrenim boravkom.

 

Kako može steći hrvatsko državljanstvo pripadnik hrvatskog naroda?

U članku 16. Zakon o hrvatskom državljanstvu je liberalizirao postupak stjecanja hrvatskog državljanstva za pripadnike hrvatskog naroda. Dakle, pripadnik hrvatskog naroda koji nema prebivalište u Republici Hrvatskoj, može steći hrvatsko državljanstvo ako poštuje pravni poredak Republike Hrvatske, ako je podmirio dospjela javna davanja te ako ne postoje sigurnosne zapreke za njegov primitak u hrvatsko državljanstvo.
Pripadnost hrvatskom narodu utvrđuje se ranijim deklariranjem te pripadnosti u pravnom prometu, navođenjem te pripadnosti u pojedinim javnim ispravama, zaštitom prava i promicanjem interesa hrvatskog naroda i aktivnim sudjelovanjem u hrvatskim kulturnim, znanstvenim i sportskim udrugama u inozemstvu.

 

Kako dijete može prirođenjem steći hrvatsko državljanstvo?

Sukladno članku 13. Zakona, prirođenjem stječe hrvatsko državljanstvo maloljetno dijete na sljedeće načine:
-ako oba roditelja stječu državljanstvo prirođenjem, ili
-ako prirođenjem stječe državljanstvo samo jedan od roditelja, a dijete živi u Republici Hrvatskoj i ima odobren stalni boravak, ili
-ako jedan od roditelja stječe državljanstvo prirođenjem kao iseljenici ili kao pripadnici hrvatskog naroda, ili
-ako prirođenjem stječe državljanstvo samo jedan od roditelja, drugi je bez državljanstva ili nepoznatog državljanstva, a dijete živi u inozemstvu

 

Na koje načine može prestati hrvatsko državljanstvo?

U trećem dijelu Zakona o hrvatskom državljanstvu, navodi se da hrvatsko državljanstvo prestaje na sljedeće načine:
-otpustom
-odricanjem
-po međunarodnim ugovorima

 

Zakon o hrvatskom državljanstvu – Prestanak hrvatskog državljanstva otpustom

Sukladno članku 18. Zakona, otpust iz hrvatskog državljanstva može se dati osobi koja je podnijela zahtjev za otpust i udovoljava ovim pretpostavkama:
-da je navršila 18 godina života,
-da nema smetnji glede vojne obveze,
- da je podmirila dužne poreze, takse i druge javne dadžbine te obveze prema pravnim i fizičkim osobama u Republici Hrvatskoj, za koje postoji izvršni naslov,
-da je pravno uredila imovinske obveze iz bračnog odnosa i odnosa roditelja i djece prema hrvatskim državljanima i prema osobama koje ostaju živjeti u Republici Hrvatskoj,
-da ima strano državljanstvo ili da je dokazala da će biti primljena u strano državljanstvo.
Važno je istaknuti da otpust iz hrvatskog državljanstva ne može dobiti osoba protiv koje se u Republici Hrvatskoj vodi kazneni postupak zbog djela koje se goni po službenoj dužnosti ili ako je u Republici Hrvatskoj osuđena na kaznu zatvora dok tu kaznu ne izdrži.

 

Zakon o hrvatskom državljanstvu – Prestanak hrvatskog državljanstva odricanjem

Punoljetni hrvatski državljanin koji ima prebivalište u inozemstvu, a ima i strano državljanstvo, može se odreći hrvatskog državljanstva. Važno je istaknuti da osoba koja se kao punoljetna odrekla hrvatskog državljanstva ne može ponovno steći hrvatsko državljanstvo.

 

Kome se podnosi zahtjev za stjecanje/prestanak hrvatskog državljanstva?

Četvrti dio postupovne odredbe određuje da se zahtjev za stjecanje hrvatskog državljanstva prirođenjem, za prestanak hrvatskog državljanstva i za utvrđivanje hrvatskog državljanstva podnosi osobno u policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji, prema mjestu odobrenog privremenog odnosno stalnog boravka. Iznimno, ako se radi o osobi s invaliditetom, zahtjev se može podnijeti putem zakonskog zastupnika ili ovlaštenog opunomoćenika. Važno je istaknuti da se zahtjev može podnijeti i putem diplomatske misije ili konzularnog ureda Republike Hrvatske u inozemstvu.

 

Od kojeg se trenutka osoba smatra hrvatskim državljaninom?

Sa jedne strane, osobe koje su hrvatsko državljanstvo stekle podrijetlom smatraju se hrvatskim državljanima od trenutka rođenja, dok se prirođenjem stječe danom uručenja rješenja o primitku u hrvatsko državljanstvo. Sa druge strane, hrvatsko državljanstvo stečeno na temelju dane izjave stječe se danom davanja izjave.

 

Od kojeg trenutka prestaje hrvatsko državljanstvo?

Otpustom hrvatsko državljanstvo prestaje danom uručenja rješenja o otpustu iz hrvatskog državljanstva, a odricanjem prestaje danom davanja izjave o odricanju hrvatskog državljanstva.