SLUŽNOST PROLAZA
U određenim slučajevima, kad ne postoji drugi način prilaza na nekretninu, da bi vlasnik došao na svoju nekretninu može se koristiti pravom na služnost prolaza ili nužnim prolazom preko susjedne nekretnine drugog vlasnika. Što je služnost prolaza kroz tuđu nekretninu te kako je ista uređena saznajte u nastavku ovoga članka.
Što je služnost prolaza kroz tuđu nekretninu?
Služnost prolaza kroz tuđu nekretninu uređuje Zakon o vlasništvu i drugim stvarnim pravima (NN 91/96, 73/00, 114/01, 79/06, 141/06, 146/08, 38/09, 153/09, 143/12, 152/14, 81/15, 94/17) . Sukladno Zakonu, služnost prolaza kroz tuđu nekretninu, kao stvarna služnost, je pravo vlasnika određene nekretnine (povlasna nekretnina) da se za potrebe te nekretnine na određeni način služi nečijom nekretninom (poslužna nekretnina), a vlasnik poslužne nekretnine to mora trpjeti ili mora propuštati određene radnje na svojoj nekretnini koje bi inače imao pravo činiti.
Kako se može osnovati služnost prolaza kroz tuđu nekretninu?
Pravo na služnost prolaza kroz tuđu nekretninu može se osnovati pravnim poslom, tako da stranke svojom voljom odrede prava, obveze i način na koji će se nositelj prava služnosti služiti poslužnom nekretninom, a posebno da pri izvršavanju svojih ovlasti postupa obzirno, tako da što manje opterećuje poslužnu stvar.
Vlasnik poslužne stvari ne smije činiti ništa što bi onemogućilo ili bitno otežalo izvršavanje služnosti, ali nije dužan išta sam činiti, ako nije drukčije određeno. Nužni prolaz se osniva odlukom suda. Pravo služnosti na nekretnini osniva se uknjižbom toga prava u zemljišnoj knjizi kao tereta na poslužnoj nekretnini, osim ako Zakon omogućuje da se služnost osniva drukčije.
Služnosti puta
Ističemo kako vlasnici nekretnina za dolazak na svoju nekretninu mogu koristiti pravo na služnost prolaza (puta) ili nužni prolaz preko susjedne nekretnine drugog vlasnika. Dakle, služnost puta i nužni prolaz se osnivaju u situaciji kad ne postoji drugi način prilaza na nekretninu.
Služnost puta, kao poljska služnost, dijeli se na pravo staze, pravo na progon stoke i pravo kolnika na poslužnoj nekretnini. Ako vlasnik povlasne nekretnine ima pravo staze, ovlašten je hodati tom stazom te tako tuda k sebi puštati druge ljude, ali nema ovlasti jahati niti voziti ili gurati bicikl po poslužnoj nekretnini. Ima li pravo progoniti stoku, ovlašten je da se time služiti kolicima, ali nema ovlast vući teške terete preko poslužnog zemljišta.
Ako ima pravo kolnika, ovlašten je voziti se po poslužnoj nekretnini jednom ili više zaprega, motornim vozilom i biciklom, ali ne i tuda goniti nevezanu stoku. Ako bi putovi i staze postali neuporabljivi zbog poplave ili kojeg drugog slučaja, mora se do uspostave prijašnjeg stanja odrediti novi prostor, ako nadležna vlast odmah ne poduzme potrebne mjere.
Nužni prolaz
Nužni prolaz, kao služnost puta preko neke nekretnine kao poslužne, osnovat će svojom odlukom sud na zahtjev vlasnika druge nekretnine, ako do nje nema nikakve ili nema prikladne putne veze s javnim putom. Sud ne može osnovati nužni prolaz preko nekretnina glede kojih se tome protive javni interesi, primjerice kroz zgrade, kroz ograđena kućna dvorišta, kroz ograđena uzgajališta divljač, dok kroz ograđene vrtove i vinograde može osnovati nužni prolaz samo ako za to postoji osobito jak razlog.
Kako se osniva nužni prolaz?
Nužni prolaz se osniva u korist određene nekretnine kao služnost prava staze, progona stoke, kolnika, ili svega zajedno, vodeći računa o potrebama povlasne nekretnine i o tome da poslužno zemljište bude što manje opterećeno. Sud će svojom odlukom kojom osniva nužni prolaz odrediti obvezu vlasnika nekretnine u čiju se korist osniva taj prolaz da vlasniku poslužne nekretnine plati punu novčanu naknadu za sve što će on trpjeti i biti oštećen, koja ne može biti manja od one na koju bi on imao pravo da se u interesu Republike Hrvatske provodi izvlaštenje, te će osnutak nužnoga prolaza uvjetovati potpunom isplatom te naknade, ako su se stranke glede naknade nisu drukčije sporazumjele.